חיפוש
  • galit5

אנדלוסיה - חלק 2 - קורדובה וגולת הכותרת: הקתדרלה-מסגד

עודכן ב: לפני יומייםא

ל קורדובה הגענו אחר הצהרים לאחר נסיעה ארוכה ממדריד וההפתעה היתה הנוף מהמלון - המזקיטה או הקתדרלה (תלוי את מי שואלים) בכבודה ובעצמה. העיר העתיקה מקסימה והליכה בסמטאות הצרות נעימה אבל גולת הכותרת מבחינתנו היה המסגד (המזקיטה). המסגד הוקם ע"י האמיר עבד א-רחמן הראשון בשנת 786 על גבי חליפים מוסלמים אז קצת הסטוריה - לפני שהגיעו הנוצרים לספרד במאה ה12 וכבשו אותה מידי הספרדים וגרשו את מי שלא הסכים להתנצר. שלטו באזור המוסלמים והם הקימו ארמונות ומסגדים מרהיבים שאת חלקם לשמחתנו השאירו הספרדים במקומם כי כנראה, בדיוק כמונו, עמדו נפעמים מול הפאר והיופי. וכך נשאר המסגד בקורדובה שהורחב מספר פעמים. כל חליף חדש רצה להראות את גדולתו והרחיב. ניתן לראות שלקראת סוף שלטון המוסלמים כשקורדובה יורדת ממרכזיותה והתקציבים מצטמצמים הקשתות אינן בנויות מלבנים בצבעים שונים אלא מצויירות בצבע. כשעבר לידים נוצריות והפך לקתדרלה הוסיפו תוספות מרהיבות כמו . אורגן מרשים בגדלו, בפיתוחים ובפרטים.בתמונה הנ"ל שילוב של מוסלמי ונוצרי - מודרכי.


ממליצה לקנות כרטיסים מראש ולקחת סיור.

אנחנו לקחנו סיור שהנחתה אותו מדריכה ילידת קורדובה. מעניין היה לשראות כיצד השמיטה את הגירושים והאינקויזיציה ורק בשלב מאוד מתקדם בסיור כשעברנו ליד אולם האינקויזיציה היא פתחה ואמרה שאינה מתכוונת להתנצל על מאורעות ההסטוריה ועל מה שקרה ובזה סיימה.

ההתיחסות של הספרדים להסטוריה שלהם מאוד מעניינת. הם בוחרים להתמקד בפרקים מסוימים ולהשמיט את הקשים. כך למשל פרקי ההסטוריה שלפני איחוד ספרד לממלכה ע"י המלכים והכנסיה אינם נחשבים חלק מההסטוריה שלהם. גם תקופת פרנקו - 40 שנה של דיקטטורה - נחשבת כשתקופה שדינה להשכח ואינה נלמדת בבתי הספר. על כך בפרק נפרד.


עוד בקורדובה:


הרובע היהודי - הזכר היחידי שנשארו לנוכחות יהודית - חדר מבית כנסת וכן הטבעה על רצפת

. בתוך האבן מוטבעת יציקת מתכת שצורתה כשל מפת ספרד, ובה המילה "ספרד". מבט מדוקדק יותר יעלה כי בין האותיות נמצאת גם המילה "זכור". עושה רושם כי הספרדים משתדליםארמון האלקאזאר Alcázar de los Reyes Cristianos

מסעדה טובה:


מלון ממש חמוד עם נוף של המסגד:0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

סופ"ש גלריות פתוחות

ספטמבר סימן פתיחת תקופה של שלל ארועי אמנות מקומית ותרבות בכלל. סופ"ש גלריות פתוחות זימן מפגש עם אמנות ספרדית ועם האמנים עצמם או לפחות עם מי שמייצג אותם. בכל פעם שנכנסנו לגלריה הופתענו מהיחס והליווי הא