חיפוש
  • galit5

ספרדית שפה קשה/קלה, תלוי את מי שואלים

עודכן ב: לפני יומיים

לא ברור לי איך הגעתי למסקנה שספרדית זו שפה קלה.

ממש לא!

לפחות בחוויה שלי.

אולי בגלל גילי המופלג. אולי בגלל שיש במבנה המשפט הרבה דימיון לעברית אבל מצד שני כל כך הרבה שגם לא ולא אינטואיטיבי (גם לא לאנגלית). בכל מקרה מה שכן ברור זה שלאחר שלושה שבועות של למידה די אינטנסיבית (3 שעות ביום), ישנה התקדמות כלשהי אבל רחוקה מלנהל שיחה מקומית. אני יכולה לתקשר (בעיקר בחנויות ומסעדות!!!) וקצת להבין אם מדברים אלי ממש לאט בשילוב עם פנטומימה וזה לכשעצמו מעניק תחושה של שליטה ומענה לצורך הבסיסי של קשר חברתי.


נראה שרב הספרדים אינם מדברים אנגלית (ולמה בעצם אם ספרדית היא השפה השלישית הכי מדוברת בעולם) ואלה שכן נבוכים לעשות זאת ודווקא כשאני נחשפת בספרדית העילגת שלי (זה מה שניתן להשיג בשלושה שבועות כנראה) הם נפתחים ומדברים אנגלית, לפעמים ממש טובה. כאילו יחסי הכוחות השתנו והבינו שאף אחד אינו מושלם ואני אף זוכה להערכה על המאמץ שלי.


חווית בית הספר וישיבה בכיתה, בלימוד פרונטלי היתה מרעננת לאחר השנתיים האחרונות אבל מעבר לכך היא זימנה לנו גם מפגשים מעניינים וכך מצאנו את עצמנו לומדים לצד: בחורה הודית שקדנית ומתוקה שנישאה בשידוך עם בחור שמשפחתו היגרה לספרד לפני 15 שנה. היא בעלת שני תארים בביוכימיה וכדי לקבל אזרחות ולעבוד חייבת לדעת ספרדית על בוריה; בחורה מאוקראינה, צלמת שדוברת ומלמדת רוסית וגרמנית; בנקאית לבנונית מקסימה ששיתפה אותנו על החיים בביירות ומדיון קצת מביך על מקורו של החומוס המשכנו לקיטורים על חיזבאללה; ופרופסור גרמני שחי בלוקסמבורג ועובד בארגון למשפט אירופאי (עם סיפורים סופר מענינים).


פגשנו סיפורים שונים, שלבי חיים שונים, ומוטיבציות שונות ללמידת השפה, אבל בבסיס כולן זה הצורך להיות בקשר, להתחבר למקום ולאנשים. המוטיבציה שלנו היתה נסיעה מתוכננת לדרום אמריקה. לא ברור אם זה יקרה ומתי אבל אנחנו מתכננים להמשיך. והאמת היא שאם כבר לומדים שפה חדשה בגיל מופלג אז יש לכך שני יתרונות, אחד, בגיל 50 פלוס פחות אכפת מה אחרים חושבים ובמקום להיות נבוך זו הזדמנות לצחוקים וקצת סימפטיה ושנית מסתבר שלמידת שפות בגילאים שלנו גורמת ליצירת מעברים חדשים במוח מה שמאוד עוזר למניעת אלצהיימר ואחיו.


תמונות משיעור עם מריו

וטעימה מהדרך לבית הספר

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

סופ"ש גלריות פתוחות

ספטמבר סימן פתיחת תקופה של שלל ארועי אמנות מקומית ותרבות בכלל. סופ"ש גלריות פתוחות זימן מפגש עם אמנות ספרדית ועם האמנים עצמם או לפחות עם מי שמייצג אותם. בכל פעם שנכנסנו לגלריה הופתענו מהיחס והליווי הא